Zawsze lubiłem konie...

Wywiad z pasjonatą i hodowcą koni, panem Ryszardem Bedusem (prywatnie moim dziadkiem).

Chciałbym Ci, Dziadku, zadać kilka pytań dotyczących Twoich codziennych zajęć.

Czy poświęcisz mi trochę czasu?

Tak, oczywiście. Przecież dziadkowie od tego są (śmiech).

Bardzo lubisz konie. Opowiedz, jak doszło do tego , że się nimi zainteresowałeś?

Jak wiesz, urodziłem  i wychowałem się  na wsi. W gospodarstwie moich rodziców były dwa konie, które wtedy pracowały na roli. Jednym z moich obowiązków było wyprowadzanie ich na pastwisko. Uwielbiałem to robić, ponieważ mogłem z nimi  spędzić  trochę czasu. Obiecałem sobie, że kiedyś w przyszłości będę miał swoje konie.

I co, spełniło się Twoje marzenie?

Po trosze tak. Wprawdzie nie jest to profesjonalna stadnina, ale stworzyłem dogodne warunki dla hodowli trzech koni.

Kiedy pojawił się pierwszy koń?

Sześć lat temu.

Jak do tego doszło?

Przypadek. Jechałem z giełdy w Sandomierzu i w Sielcu zauważyłem pasące się na pastwisku konie. Szczególnie spodobał mi się młody ogierek. Pomyślałem, że fajnie by było mieć u siebie takiego „kasztanka”.

I co wtedy zrobiłeś?

Postanowiłem, że go kupię. W trakcie rozmowy z właścicielem  okazało się, że jest na sprzedaż. I tak „Urwis”( jego imię) stał się pierwszym moim koniem.

Ale  to nie jedyny koń w Twoim gospodarstwie?

Obecnie nie. Mam jeszcze dwa kucyki szetlandzkie.

Jaka jest ich historia?

„Oluś „ i „Daisy” to para kuców szetlandzkich. Zawsze marzyłem, aby mieć konie tej rasy. Dowiedziałem się o hodowli tych kuców z internetu. Serce mi mocniej zabiło i po rozmowie z żoną  pojechaliśmy do Tarnowa.

Co zastaliście na miejscu?

Przepiękne kuce. Zadbane, radosne, przyjazne dla ludzi a przede wszystkim mające ogromne tereny do wybiegu. Widać było profesjonalizm właścicieli hodowli.

Dlaczego akurat wybrałeś  parę kuców?

Liczyłem  w przyszłości na powiększenie stada. Na razie „spokój”. Kuce poza zabawą nie są sobą zainteresowane.

Bardzo Ci na tym zależy?

Oczywiście, że tak. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby doszło do powiększenia stada. Byłoby to w pewien sposób ukoronowaniem mojej pracy, miłości i pasji do tych wspaniałych zwierząt.

Czy ktoś z rodziny podziela Twoją  pasję?

Myślę, że wnuczka Gabrysia. Spędza z końmi najwięcej czasu i potrafi wykonać wiele prac związanych z  ich pielęgnacją.

Już na zakończenie  mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie. Czy uważasz, że zrealizowałeś  swoje marzenie?

Tak. Jestem w pełni szczęśliwy i bardzo się cieszę, że moją wiedzą i pasją mogę podzielić się w tym wywiadzie z innymi.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę dużo zdrowia oraz wytrwałości w tym co robisz!

Dziękuję również. Życzę sukcesów w szkole!

Rozmawiał Jakub Panek.