Z wizytą w teatrze

Każdy wyjazd przynosi niezapomniane wrażenia, ale także wzbogaca wiedzę człowieka. Uczniowie z kl. II d z p. D. Ziętek i p. B. Słabiak wybrali się 22 marca do Lublina, by tam w Teatrze im. Juliusza Osterwy obejrzeć sztukę „Sposób na Alcybiadesa”. Wycieczka planowana była od dawna, bowiem dostać bilety na spektakle nie jest tak łatwo. Sztuki dla młodzieży wystawiane przez ten lubelski teatr cieszą się popularnością. Wyjazd zbiegł się z imprezami zaplanowanymi w ramach Tygodnia Kultury, który organizowany jest corocznie w szkole.

Inscenizacja powstała na podstawie kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku. Premierę miała 6 października 2017r. Jej akcja rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami, którzy ciągle poszukują „sposobu na gogów”.  Przedstawienie Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostało przeniesione do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy ciała pedagogicznego.

Gimnazjalistom bardzo podobała się sztuka. Choć trwała 95 minut, nikt się nie nudził. Widownia, wypełniona po brzegi, żywo reagowała na to, co się dzieje na scenie. Nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Poza teatrem gimnazjaliści odwiedzili charakterystyczne dla Lublina miejsca – byli na zamku, w kościele dominikanów, przeszli ulicami Starego Miasta.

Wycieczka była udana, dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i poszerzyła wiedzę.