Książka, która łączy pokolenia

20 marca 2018r. w sali teatralnej budynku Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu została otwarta wystawa „Książka, która łączy pokolenia”. Zorganizowano ją w ramach Tygodnia Kultury, który corocznie odbywa się w szkole. Wystawa jest także częścią projektu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytajmy”.

Jej twórcami są p. Dorota Ziętek, p. Krystyna Sadura – Pałac, p. Krzysztof Watracz i uczennice ze szkolnego klubu czytelniczego. Wystawa zasługuje na uwagę, bowiem egzemplarze prezentowanych książek są wyjątkowe – niektóre wydane jeszcze w XIX i początkach XX wieku, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje także wydawnictw z drugiej połowy XX wieku. Można je określić mianem „białych kruków”. Znalazły się one na wystawie dzięki jej pomysłodawcom i twórcom. Wiele pozycji pochodzi ze zbiorów szkolnej biblioteki.

Tematyka książek jest różnorodna:  klasyka literatury, historia, poradnictwo, religia. Są także bajki i baśnie chętnie czytane przez najmłodszych oraz książki, które zostały sfilmowane, a także kultowe komiksy.

Pani wicedyrektor Jolanta Mudzik i uczniowie zaproszeni na otwarcie wystawy byli pod wrażeniem. Chętnie słuchali wspomnień organizatorów, którzy podkreślali znaczenie książek w integracji pokoleń. Można było oczywiście indywidualnie zwiedzać wystawę, z bliska przyjrzeć się tym wyjątkowym eksponatom.

Wystawę można obejrzeć w sali teatralnej budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Jachowicza 4, będzie ona czynna do 20 kwietnia 2018r.