Z innej perspektywy

Pani Marzena Gorzała jest nauczycielem fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Opowiada, jak wygląda praca w szkole z perspektywy nauczyciela.

Jest pani nauczycielem. Czy od początku marzyła pani o takim zawodzie?

Nie, nie od początku. Po skończeniu studiów zastanawiałam się, po jaką pracę sięgnąć. Praca znalazła mnie. Dostałam propozycję pracy w szkole, najpierw podstawowej, potem gimnazjalnej, a w końcu w liceum.

Czy praca nauczyciela jest trudna?

Dla osoby, która lubi swoją pracę, nigdy nie będzie ona trudna. Trudne jest jedynie zmotywowanie wszystkich uczniów do systematycznej i owocnej pracy.

Czy praca nauczyciela sprawia pani satysfakcję?

Trochę z niepokojem i strachem przyjęłam wiadomość o pracy w szkole. Okazało się jednak, że ta praca daje mi dużo radości i całkiem dobrze dogaduję się z młodzieżą. Sporą grupę uczniów zainteresowałam przedmiotami, których uczyłam w gimnazjum tak, że zostali finalistami i laureatami konkursów przedmiotowych. Napełniło mnie to wielka dumną a także poczułam zaszczyt współpracy z takimi ludźmi.

Dlaczego wybrała pani akurat fizykę?

Fizykę polubiłam już w szkole podstawowej i nigdy potem nie sprawiała mi problemu. Zawsze interesowały mnie zjawiska przyrodnicze i chciałam umieć je  tłumaczyć. Fizyka jest takim przedmiotem, który pozwala zrozumieć otaczający nas świat oraz całokształt praw
i procesów, które nim rządzą. Jest to nauka, która ciągle się rozwija i jest jeszcze wiele w tej dziedzinie do zrobienia.

Jak się pracuje w liceum? Czym się to różni od pracy w szkole podstawowej czy gimnazjum?

W liceum pracuje się bardzo dobrze. Uczniowie  moi, wybierając  profil matematyczno-fizyczny, wiedzą dobrze, że wiąże się to z ciężką pracą. Staram się i motywować, i pomagać, by mieli możliwość jak najlepszego startu w dorosłe życie. Zdecydowanie praca  w szkole średniej podoba mi się bardziej niż praca w gimnazjum czy podstawówce. Nie oznacza to,
że takowa była zła. W liceum uczniowie chodzą do szkoły w konkretnym celu. Wybierają przedmioty, które przydadzą im się w przyszłości. Natomiast młodszym uczniom brak motywacji i często chęci do pracy.

Co lubi pani robić w wolnych chwilach, przeznaczonych na odpoczynek?

W wolnym czasie lubię czytać książki o różnej tematyce, ale szczególnie przygodowe, obyczajowe i kryminały. W sezonie uprawiam warzywa na działce, którą mam pod lasem. Bardzo lubię wycieczki krajoznawcze. Tę pasję pozwala mi w znacznej mierze realizować praca w szkole, gdyż staram się choć raz w roku zorganizować taką wycieczkę z klasą, w której mam wychowawstwo.

Rozmawiał Joanna Gorzała.