Zakładki

BIP

 

Z innej perspektywy

Pani Marzena Gorzała jest nauczycielem fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Opowiada, jak wygląda praca w szkole z perspektywy nauczyciela.

Jest pani nauczycielem. Czy od początku marzyła pani o takim zawodzie?

Nie, nie od początku. Po skończeniu studiów zastanawiałam się, po jaką pracę sięgnąć. Praca znalazła mnie. Dostałam propozycję pracy w szkole, najpierw podstawowej, potem gimnazjalnej, a w końcu w liceum.

Czy praca nauczyciela jest trudna?

Dla osoby, która lubi swoją pracę, nigdy nie będzie ona trudna. Trudne jest jedynie zmotywowanie wszystkich uczniów do systematycznej i owocnej pracy.

Czy praca nauczyciela sprawia pani satysfakcję?

Trochę z niepokojem i strachem przyjęłam wiadomość o pracy w szkole. Okazało się jednak, że ta praca daje mi dużo radości i całkiem dobrze dogaduję się z młodzieżą. Sporą grupę uczniów zainteresowałam przedmiotami, których uczyłam w gimnazjum tak, że zostali finalistami i laureatami konkursów przedmiotowych. Napełniło mnie to wielka dumną a także poczułam zaszczyt współpracy z takimi ludźmi.

Dlaczego wybrała pani akurat fizykę?

Fizykę polubiłam już w szkole podstawowej i nigdy potem nie sprawiała mi problemu. Zawsze interesowały mnie zjawiska przyrodnicze i chciałam umieć je  tłumaczyć. Fizyka jest takim przedmiotem, który pozwala zrozumieć otaczający nas świat oraz całokształt praw
i procesów, które nim rządzą. Jest to nauka, która ciągle się rozwija i jest jeszcze wiele w tej dziedzinie do zrobienia.

Jak się pracuje w liceum? Czym się to różni od pracy w szkole podstawowej czy gimnazjum?

W liceum pracuje się bardzo dobrze. Uczniowie  moi, wybierając  profil matematyczno-fizyczny, wiedzą dobrze, że wiąże się to z ciężką pracą. Staram się i motywować, i pomagać, by mieli możliwość jak najlepszego startu w dorosłe życie. Zdecydowanie praca  w szkole średniej podoba mi się bardziej niż praca w gimnazjum czy podstawówce. Nie oznacza to,
że takowa była zła. W liceum uczniowie chodzą do szkoły w konkretnym celu. Wybierają przedmioty, które przydadzą im się w przyszłości. Natomiast młodszym uczniom brak motywacji i często chęci do pracy.

Co lubi pani robić w wolnych chwilach, przeznaczonych na odpoczynek?

W wolnym czasie lubię czytać książki o różnej tematyce, ale szczególnie przygodowe, obyczajowe i kryminały. W sezonie uprawiam warzywa na działce, którą mam pod lasem. Bardzo lubię wycieczki krajoznawcze. Tę pasję pozwala mi w znacznej mierze realizować praca w szkole, gdyż staram się choć raz w roku zorganizować taką wycieczkę z klasą, w której mam wychowawstwo.

Rozmawiał Joanna Gorzała.

Ogłoszenia

DLA UCZNIÓW KL. 3

Elektroniczna rekrutacja

logowanie


NOWE kierunki kształcenia

w ZSP1 Tarnobrzeg

kliknij

Ważne

W Polsce obowiązującymi numerami

do służb ratunkowych są:

997  Policja

998  Straż Pożarna

999  Pogotowie Ratunkowe

112  kom. telefon alarmowy

601 100 300  GOPR

(33) 985  GOPR

601 100 100 WOPR

Biblioteka proponuje

 

Nowe filmy edukacyjne

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory audiowizualne o kolejne filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! Filmy Wydawnictwa WAM – Studio Inigo: „Patriotyzm : czy to trudne?”, „Kultura osobista”, „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń”, „Tożsamość w Internecie”, pokazują problemy współczesnego świata. Są doskonałą pomocą dydaktyczną, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.


 

Gościmy

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

Kącik Unicef