WYSTAWA KSIĄŻEK

W dniach od 6 do 11 marca nasza szkolna biblioteka oferowała zwiedzanie wystawy książek pt. „Tarnobrzeg i ludzie stąd”.

Ekspozycja obejmowała wydawnictwa o charakterze historycznym, prezentujące dzieje naszego miasta i okolic od zarania po wiek XX. Pokazaliśmy książki napisane przez tarnobrzeżan, w tym liczne wydawnictwa pokonkursowe z pracami literackimi naszych uczniów – laureatów tychże konkursów (poezja i proza). Przypomnieliśmy postać wieloletniego nauczyciela z „Jedynki” pana Jana Olka i jego tomiki poezji. Zaprezentowaliśmy też książkę naszej absolwentki pani Karoliny Ciejki – jest to zbiór baśni dla dzieci oraz starszych czytelników zatytułowany „Niesamowite opowiadania Pana Czereśnie”.

Rarytasem w naszych zbiorach są książki stare, już zabytkowe, z XIX i początków XX wieku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje „Wieniec” – trzytomowy zbiór różnych tekstów dedykowanych naszemu patronowi Stanisławowi Jachowiczowi z 1857 roku. Był to prezent urodzinowy od przyjaciół.

Natomiast pozycja najnowsza na wystawie wydanie europejskich legend w opracowaniu uczniów z krajów partnerskich projektu Comenius, który obecnie realizujemy. Książka pt. „The Legends Of Europe” zawiera więc legendy tureckie, włoskie, greckie, rumuńskie, fińskie i polskie zamieszczone w językach narodowych oraz w wersji angielskiej.

Wystawę oglądali nasi gimnazjaliści oraz goście ze wspomnianych wyżej krajów, a także uczniowie klas VI tarnobrzeskich szkół podstawowych. Oto kilka opinii:

„ Przypomniałyśmy sobie fakty związane z historią naszego miasta, poznałyśmy też kilka nowych ciekawostek. Zobaczyłyśmy, jakie skarby w postaci starych ksiąg możemy zobaczyć w szkolnej bibliotece”.

„Wystawa daje do myślenia o historii i kulturze naszego miasta.”

„Dowiedziałam się, że Tarnobrzeg jest tak bogato opisany w książkach.”

”Ciekawa, bardzo dobrze przygotowana, warta obejrzenia.”

„Najbardziej zaciekawiły mnie książki historyczne, szczególnie o Jędrusiach”.

„Przypadły mi do gustu wiersze miłosne młodych pisarzy”.

„Zauważyłam, że wiersze uczniów z naszej szkoły są bardzo dojrzałe jak na tak młody wiek”.

„Mam nadzieję, że będą organizowane podobne wystawy”.

WIĘCEJ ZDJĘĆ