Pasją mojego brata, Kamila Kuroczko jest taniec. Od najmłodszych lat go inspiruje. Czy taniec okaże się jego powołaniem? Czy tancerz ma tak łatwe życie, jak się każdemu wydaje? Jaki naprawdę jest Kamil Kuroczko?

Od jak dawna interesujesz się tańcem i czy pamiętasz, jak się to wszystko zaczęło?

Interesuję się tańcem od 15 roku życia. Przez zupełny przypadek trafiłem na Galę Towarzyskiej Szkoły Tańca Samba w Tarnobrzeg, gdzie po kwietniowym pokazie zainspirowałem się i zainteresowałem tańcem. Pamiętam pokazy mistrzów tańca oraz uczniów tej szkoły. Pragnąłem być na ich miejscu. Chciałem dowiedzieć się, kiedy odbywają się zajęcia i jak wyglądają.

Czy już wtedy wiedziałeś, że będziesz wiązał przyszłość z tańcem?

Nie sądziłem, że to wszystko zajdzie tak daleko. Od początku uparłem się, aby zapisać się na zajęcia już w kwietniu, pomimo tego, że trenerka proponowała mi naukę dopiero od września z początkująca grupą. Ale ja uparłem się i już kilka dni później byłem za zajęciach dla osób zaawansowanych. Po pierwszym roku tańca i po pierwszych sukcesach turniejowych zdecydowałem, że na pewno chcę wiązać przyszłość z moją pasją jako trener, sędzia czy choreograf.

Ile czasu poświęcasz swojej pasji?

Ze względu na to, że łączę pasję z pracą, poświęcam jej prawie każdą chwilę. Własne treningi zajmują mi około czterech godzin dziennie. Jest to czas, który przeznaczam na ćwiczenia nad swoimi układami i współpracą z partnerką. Dochodzą do tego również ćwiczenia siłowe. Są one przede wszystkim po to, aby wzmocnić poszczególne partie mięśni i aby zapobiegać kontuzjom. Pracuję też jako trener tańca, dlatego mam jeszcze lekcje grupowe i prywatne, na których uczę innych. Dodatkowo są to jeszcze przygotowania do różnych występów w teatrze, jak również i moich pokazów.

Czym jest dla ciebie taniec?

Trudno powiedzieć w jednym zdaniu, czym jest dla mnie taniec. Są takie chwile, gdy nie mam siły na nic. Zazwyczaj jest to kwestia godziny, trzech ... może dnia. Czasami wystarczy usłyszeć jeden utwór, obejrzeć jeden film, odcinek serialu, a może nawet wystarczy jedna dobra kawa i pragnienie do działania wraca ze zdwojoną siłą. To jest jedno z bardziej uszlachetniających doświadczeń na drodze tancerza. Codzienne, mozolne powtarzanie systemów ruchowych. Wsłuchiwanie się w swoje ciało i duszę można porównać do skoncentrowania sapera podczas akcji. To jest to, co mnie zmienia i kształtuje. Moja pasja jest tym czymś, co napędza mnie do działania. Bez względu na wszystko, bez tańca stałbym cały czas w miejscu.

W jaki sposób taniec wpływa na twoje życie?

Taniec nauczył mnie, jak radzić sobie z życiem zawodowym, jaką podjąć decyzję. Pomógł mi poznać samego siebie i zgłębić świadomość własnego ciała. Są też sytuacje związane nawet z życiem prywatnym.

Czy masz jakąś dietę, która jest stworzona tylko dla tancerza?

Oczywiście. Gdy ktoś zajmuje się sportem zawodowo, zawsze musi mieć opracowaną dietę, która opiera się na danej liczbie kalorii, tłuszczu czy na przykład błonnika. Dokładnie tak samo jest z tańcem. Moja dieta opiera się bardziej na godzinach posiłków. Staram się, aby były regularne i bogate w białko oraz w węglowodany złożone.

Jakie są twoje plany na przyszłość?

Życie nauczyło mnie, że nie można planować niczego z większym wyprzedzeniem niż 5-6 miesięcy. Aktualnie chcę wystartować w Mistrzostwach Polski w Show.

Czy masz jakieś marzenie związane z twoją pasją?

Moje marzenie, które jest związane z moją pasją... Trudno powiedzieć. Na pewno jest to realizacja wszystkich celów, które sobie wyznaczam na bieżąco.

Co trzeba zrobić, aby zostać tancerzem?

Przede wszystkim trzeba chcieć. Umiejętności przyjdą z czasem. Jeżeli czegoś pragniesz, jesteś w stanie to osiągnąć. Trzeba znaleźć ludzi, którzy będą w stanie przekazać ci wiedzę. Najważniejsze jest jednak to, by ciężko pracować.

Rozmawiała Aleksandra Kuroczko.