Piłka nożna – sport dla odważnych

Mój brat Arkadiusz Duda jest młodym piłkarzem, więc postanowiłam zapytać go o najważniejsze rzeczy dotyczące jego życia i pasji. Mam nadzieję, że osoby, które na co dzień nie są związane ze sportem, znajdą tu coś interesującego.

Co jest twoją pasją?

Moją pasją jest piłka nożna. W dzieciństwie trenowałem taniec towarzyski w klubie Samba, natomiast później stwierdziłem, że piłka nożna jest sportem dla mnie, ponieważ bazuje na większej rywalizacji i opiera się na grze drużynowej.

Od kiedy trenujesz piłkę nożną i co cię do tego skłoniło?

Zacząłem trenować piłkę nożną około 12 lat temu, w okresie szkoły podstawowej. Mam czwórkę starszych braci i jak to chłopcy, zawsze po południa spędzaliśmy czas na podwórku, kopiąc piłkę, więc już wtedy pojawiła się ona w moim życiu. Prawdziwą pasję do gry w piłkę zaszczepił we mnie nauczyciel wychowania fizycznego, który zaproponował mi udział w jednym z treningów. Tak zaczęła się moja przygoda.

Robisz to dla zabawy czy wiążesz z tym większe nadzieje?

Trenuję kilka razy w tygodniu, co samo w sobie czyni ten sport poważną częścią mojego życia. Nie traktuję gry jako zabawy, a raczej jako rozrywkę, która przynosi mi również korzyści finansowe. Staram się wykorzystywać swoje umiejętności w stu procentach na każdym z treningów i meczów, mając nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości.

Co najbardziej lubisz w piłce nożnej?

W piłce nożnej najbardziej lubię rywalizację z przeciwnikiem. Jak już wcześniej wspomniałem, podoba mi się również fakt, iż jest to gra zespołowa, więc na dobro drużyny pracuje cały zespół, a nie wybrana jednostka. Uważam też, że piłka nożna jest sportem dla odważnych ludzi, którzy nie boją się nowych wyznań. Właśnie te nowe wyzwania są dla mnie wielkim atutem.

Czy w swojej karierze miałeś kiedyś kryzys i straciłeś chęci do grania?

Nie. Nigdy nie zdarzyła mi się sytuacja kryzysowa, abym stracił chęci do grania. Znam jednak osoby, które po kontuzji borykały się z problemem powrotu na boisko oraz powrotu do swojej dyspozycji z czasów przed kontuzją. Na szczęście wszyscy moi koledzy z drużyny, którzy napotkali takie trudności na swojej drodze, powrócili na boisko z jeszcze większą motywacją.

Kto jest twoim idolem w tej dziedzinie?

Od lat moim idolem jest Claude Makalele – były reprezentant Francji. Uwielbiałem oglądać sytuacje z jego udziałem, ponieważ inspirowała mnie jego waleczność, precyzja oraz gra w defensywie.

Podpatrujesz go i starasz się mu dorównać czy raczej działasz na własną rękę?

W swojej grze staram się pokazać swój charakter i wykorzystywać umiejętności nabyte na treningach. Uważam, że Makalele był najlepszym piłkarzem na pozycji defensywnego środkowego pomocnika i dążę swoją grą do osiągnięcia takich wyników w tym sporcie jak on.

Wymień minusy i plusy grania w piłkę nożną.

Moim zdaniem jedynym minusem gry w piłkę nożną są liczne kontuzje, których można się nabawić. Natomiast plusów jest cała masa, jak np. utrzymanie dobrej kondycji, współzawodnictwo, częste zmiany otoczenia, co skutkuje poznawaniem nowych osób. Jeśli ktoś lubi podróżować i zwiedzać świat, to piłka nożna jest dla niego, ponieważ wiąże się ona z licznymi wyjazdami.

Jaka jest Twoja ulubiona drużyna i czy byłeś kiedyś na jej meczu?

Moją ulubioną drużyną piłkarską jest FC Chelsea Londyn, w której w poprzednich latach grał wyżej wymieniony mój idol, Claude Makalele. Jestem ich wiernym fanem, odkąd zacząłem interesować się piłką. Niestety, jeszcze nie miałem okazji być w Londynie, natomiast w przyszłym miesiącu wybieram się z wizytą rodzinną w te strony i nie przepuściłbym okazji oglądnięcia meczu z trybun stadionu Chelsea.

Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zacząć grać w piłkę?

Uważam, że nie ma złotego środka ani złotej rady dla osób chcących zacząć trenować piłkę nożną. Każdy powinien stawiać na swoim i dążyć do postawionych przed sobą celów, być konsekwentnym w swoich wyborach i wytrwałym w podejmowaniu decyzji. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć trenować piłkę nożną, choćby tylko rekreacyjnie. Na koniec chcę powiedzieć, że ten sport wiążę się z dużą ilością wyrzeczeń, a liczy się przede wszystkim ciężka praca.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów w sporcie!

Rozmawiała Adrianna Duda.