NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA

Odpowiadając na apel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Bronisława Komorowskiego, przystąpiliśmy do projektu pn. „Narodowe Czytanie”, który jest realizowany od dwóch lat.

Prezydent RP napisał: Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.”

Narodowe Czytanie w naszym gimnazjum zorganizowały panie polonistki i bibliotekarki zarazem – Kinga Działdowska, Jolanta Kociuba i Dorota Ziętek, a rozpoczęła dyr. Elżbieta Świestowska. Wsparcia udzieliły także inne polonistki oraz uczniowie. Tym sposobem ponad 200 gimnazjalistów wysłuchało dziś fragmentów powieści rozpoczynającej cykl – „Ogniem i mieczem”.

Informacja o naszym udziale w akcji znalazła się na stronie internetowej Prezydenta RP:

Otrzymaliśmy pamiątkową pieczęć do stemplowania książek; przybijaliśmy ją także w zeszytach do języka polskiego i w ten sposób zanotowany został dzisiejszy temat.