Motocykle - nietypowa pasja dla nastolatki. Czy aby na pewno?

Coraz częściej na drogach spotykamy motocyklistów. Wielu z nich pasjonuje się motocyklami, czyli nie są to tylko dla nich środki transportu. Zakładane są grupy motocyklistów i coraz więcej młodych osób chce wsiąść na motocykl. Większość twierdzi, że jest to typowo męska pasja. Jednak Julka Pietrasik obala ten stereotyp.

Od jak dawna interesujesz się motocyklami? Dlaczego akurat taka pasja?

Motocyklami interesuję się od dwóch lat. Pasję zaszczepił we mnie tato. Jednak gdy byłam mała i widziałam motocyklistę, miałam szeroki uśmiech na twarzy. Sądzę, że to była taka ukryta pasja, która wyszła na jaw dwa lata temu.

Motocykle to dość nietypowa pasja dla nastolatki. Co myślą o tym twoi znajomi ze szkoły?

Myślę, że większość przyjmuje to z dystansem. Nikt mnie z tego powodu nie dyskryminuje, a wręcz przeciwnie. Podczas rozmowy większość osób zwraca na to uwagę, ale wszyscy są do tego pozytywnie nastawieni i to jest bardzo fajne.

Czy należysz do jakiegoś zgrupowania?

Tak, od dwóch lat należę do grupy „Pinokia”. Powiem o tej grupie kila słów. Jest to grupa, która istnieje od około sześciu lat. Należą do niej przede wszystkim ludzie, którzy potrafią się zorganizować i wspomóc innych na przykład poprzez koncerty charytatywne czy na przykład w sposób hobbistyczny. Czyli organizujemy się, jedziemy w jakąś dalszą trasę i to sprawia nam przyjemność.

Czy masz jakieś rady dla przyszłych motocyklistów? Co twoim zdaniem jest najważniejsze, gdy się wsiada na motocykl?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to myślę, że ubiór dla motocyklisty jest bardzo ważny. Tutaj wspomnę o najważniejszej części ubioru, czyli kasku. Kask jest tak naprawdę najważniejszym elementem, a jeżeli ktoś już myśli o takiej bardziej profesjonalnej jeździe na motocyklu, to wiadomo, że lepiej sobie skompletować cały strój. Jeżeli chodzi o początkowe jazdy, to trzeba zachować granicę rozsądku. Gdy mówimy o towarzyszeniu komuś na motocyklu, to musi być to osoba, do której mamy zaufanie.

Czy Twoi rodzice akceptują Twoją pasję?

Tak jak wspomniałam na samym początku, to tato we mnie tę pasję zaszczepił, więc tato jak najbardziej jest na „tak”. Natomiast mama z czasem ją zaakceptowała i teraz oboje są dobrze do tego nastawieni, gdyż zauważyli, że jest to dla mnie ważne.

„Motocykliści, dawcy szczęścia.”Jak  rozumiesz to pojęcie i czy się z nim zgadzasz?

Zgodzę się z tym, ponieważ motocykliści są postrzegani teraz za takie osoby, które to szczęście dają. W jakiś sposób pomagając, ofiarują ten uśmiech przez zbiórki charytatywne, koncerty czy przez organizację. To jest właśnie fajne, ponieważ nasza działalność coraz bardziej się rozprzestrzenia.

Czy myślałaś o wiązaniu przyszłości ze swoim hobby?

Na pewno motocyklami będę się nadal pasjonować. Natomiast jeżeli chodzi o taką pasję jak rajdy itd., to raczej niekoniecznie. Jednak swój motocykl na pewno mieć będę i zamierzam na nim zwiedzić świat.

Rozmawiała Dominika Kobylarz.