Stanisław Jachowicz

to postać wyjątkowa

i ze wszech miar zasługująca na pamięć.

Urodził się 18 kwietnia 1796 roku w Tarnobrzegu (Dzikowie) w rodzinie Wiktorii i Wojciecha Jachowiczów. W swoim dorosłym życiu prowadził chwalebną działalność jako nauczyciel i wychowawca młodzieży, publicysta i poeta, zwłaszcza autor dydaktycznych bajek dla dzieci. W swojej pracy pedagogicznej wykorzystywał pisane przez siebie i wydawane drukiem „Bajki i powiastki” – wierszowane utwory z morałem, ukazujące różne sytuacje z życia swych uczennic i uczniów. W 1852 r. wydał „Sto nowych bajek”. Zasłynął również jako publicysta - współredagował wspólnie z Ignacym Chrzanowskim pismo „Tygodnik dla Dzieci”, później zaczął wydawać pierwsze w Europie codzienne pismo dla najmłodszych odbiorców - „Dziennik dla Dzieci”, który współtworzyli jego czytelnicy, co było na ówczesne czasy niezwykle nowatorskie. Był autorem podręczników i pomocy dydaktycznych („Elementarne dziełka gramatyki i geografii” , „Pamiątka dla Eryczka”). Opracował też pierwszy zbiór piosenek dla dzieci, opartych o rodzime teksty, z muzyką wybitnych kompozytorów XIX wieku, między innymi Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Jachowicz znany był także jako działacz społeczny, człowiek wrażliwy na potrzeby innych, niosący pomoc potrzebującym. Otworzył Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci - nowoczesny zakład kształcący dzieci. Po upadku powstania listopadowego założył Towarzystwo Wychowania Dzieci po Poległych Rycerzach Polskich. Wiele lat działał w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności, a przez współczesnych ceniony był za energię i pomysłowość także w zbieraniu datków na rzecz sierocińców, ochronek i szkół. Niemal cały dochód z kolejnych wydań swych „Bajek i powiastek” przeznaczał na cele dobroczynne, żyjąc z rodziną skromnie, w niełatwej sytuacji materialnej (warto zaznaczyć, że państwo Antonina i Stanisław Jachowiczowie przygarnęli do swej rodziny czwórkę dzieci zmarłej siostry żony). Za zasługi na niwie dobroczynności przyznano mu Order Świętego Stanisława III klasy.

Zmarł 24 grudnia 1857 roku w Warszawie. Na jego pogrzeb przyszły tłumy: nie tylko rodzina i przyjaciele, byli uczniowie i wychowankowie, ale także rzesze biedaków, których całe życie wspierał i o których się troszczył.

Stanisław Jachowicz to wyjątkowy człowiek, a idee jego życia warte są przypomnienia i utrwalenia.