Zakładki

BIP

 

Stanisław Jachowicz

to postać wyjątkowa

i ze wszech miar zasługująca na pamięć.

Urodził się 18 kwietnia 1796 roku w Tarnobrzegu (Dzikowie) w rodzinie Wiktorii i Wojciecha Jachowiczów. W swoim dorosłym życiu prowadził chwalebną działalność jako nauczyciel i wychowawca młodzieży, publicysta i poeta, zwłaszcza autor dydaktycznych bajek dla dzieci. W swojej pracy pedagogicznej wykorzystywał pisane przez siebie i wydawane drukiem „Bajki i powiastki” – wierszowane utwory z morałem, ukazujące różne sytuacje z życia swych uczennic i uczniów. W 1852 r. wydał „Sto nowych bajek”. Zasłynął również jako publicysta - współredagował wspólnie z Ignacym Chrzanowskim pismo „Tygodnik dla Dzieci”, później zaczął wydawać pierwsze w Europie codzienne pismo dla najmłodszych odbiorców - „Dziennik dla Dzieci”, który współtworzyli jego czytelnicy, co było na ówczesne czasy niezwykle nowatorskie. Był autorem podręczników i pomocy dydaktycznych („Elementarne dziełka gramatyki i geografii” , „Pamiątka dla Eryczka”). Opracował też pierwszy zbiór piosenek dla dzieci, opartych o rodzime teksty, z muzyką wybitnych kompozytorów XIX wieku, między innymi Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Jachowicz znany był także jako działacz społeczny, człowiek wrażliwy na potrzeby innych, niosący pomoc potrzebującym. Otworzył Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci - nowoczesny zakład kształcący dzieci. Po upadku powstania listopadowego założył Towarzystwo Wychowania Dzieci po Poległych Rycerzach Polskich. Wiele lat działał w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności, a przez współczesnych ceniony był za energię i pomysłowość także w zbieraniu datków na rzecz sierocińców, ochronek i szkół. Niemal cały dochód z kolejnych wydań swych „Bajek i powiastek” przeznaczał na cele dobroczynne, żyjąc z rodziną skromnie, w niełatwej sytuacji materialnej (warto zaznaczyć, że państwo Antonina i Stanisław Jachowiczowie przygarnęli do swej rodziny czwórkę dzieci zmarłej siostry żony). Za zasługi na niwie dobroczynności przyznano mu Order Świętego Stanisława III klasy.

Zmarł 24 grudnia 1857 roku w Warszawie. Na jego pogrzeb przyszły tłumy: nie tylko rodzina i przyjaciele, byli uczniowie i wychowankowie, ale także rzesze biedaków, których całe życie wspierał i o których się troszczył.

Stanisław Jachowicz to wyjątkowy człowiek, a idee jego życia warte są przypomnienia i utrwalenia.

 

Ogłoszenia

DLA UCZNIÓW KL. 3

Elektroniczna rekrutacja

logowanie


NOWE kierunki kształcenia

w ZSP1 Tarnobrzeg

kliknij

Ważne

W Polsce obowiązującymi numerami

do służb ratunkowych są:

997  Policja

998  Straż Pożarna

999  Pogotowie Ratunkowe

112  kom. telefon alarmowy

601 100 300  GOPR

(33) 985  GOPR

601 100 100 WOPR

Biblioteka proponuje

 

Nowe filmy edukacyjne

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory audiowizualne o kolejne filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! Filmy Wydawnictwa WAM – Studio Inigo: „Patriotyzm : czy to trudne?”, „Kultura osobista”, „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń”, „Tożsamość w Internecie”, pokazują problemy współczesnego świata. Są doskonałą pomocą dydaktyczną, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.


 

Gościmy

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

Kącik Unicef