COMENIUS W TURCJI

W dniach 5 – 10 maja 2014 roku delegacja z naszej szkoły gościła w Turcji w ramach unijnego projektu Comenius. Celem podróży było miasto Sivas leżące w środkowej części kraju, w centralnej Anatolii. Jest to duży ośrodek, w którym nowoczesność miesza się z pamiątkami dawnych czasów, bowiem historia osadnictwa na tym terenie sięga czterech i pół tysiąca lat wstecz.

Jak zwykle przy tego typu wyjazdach odwiedzaliśmy szkoły, gdzie podziwialiśmy występy dzieci i młodzieży – głównie ludowe pieśni i tańce tureckie. Każda delegacja (tzn. Polacy, Włosi, Rumuni, Finowie, Grecy i Turcy) omawiała system edukacji w swoim kraju i sylwetki największych narodowych pisarzy i poetów.

Następnie poznaliśmy niezmiernie oryginalną technikę plastyczną, którą można by nazwać malowaniem na wodzie. Ebru - bo tak właśnie się nazywa - wykonuje się z użyciem naczynia z wodą i zagęstnikiem (tragakantą lub karagenem) oraz farb z dodatkiem żółci zwierzęcej, dzięki czemu lekko rozlewają się po powierzchni, lecz nie mieszają ze sobą. Specyfiką tego rodzaju malarstwa jest jego niepowtarzalność - raz powstały wzór nie jest możliwy do skopiowania.

Dokładnie zwiedziliśmy miasto, którego centrum jest plac Hükümet Meydanı. Od tego miejsca rozchodzą się promieniście główne ulice. Podziwialiśmy zarówno nowoczesne budowle ze stali i szkła, jak też madrasy (medresy) z XIII i XVI wieku. Pamiątki z czasów najdawniejszych oglądaliśmy w sivaskim Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej. Zwiedziliśmy tradycyjnie urządzony dom turecki oraz dom modlitwy. Podczas spaceru kosztowaliśmy owoców wyłożonych przez kupców na straganach, a żeńska część wycieczki z trudem odrywała się od kapiących złotem wystaw tamtejszych jubilerów. Odpoczywaliśmy w wielkim, idealnie utrzymanym miejskim parku. Uwagę zwracały stroje kobiet; bardzo często nawiązywały one do tradycji islamskiej długimi rękawami i chustą ciekawie upiętą na głowie, rzadziej widywaliśmy kobiety odziane w chimary czy burki. Pięć razy dziennie z wież minaretów niosły się nad całym miastem śpiewy muezinów nawołujących do modlitwy.

Szczególną niespodzianką okazała się wizyta w klubie piłkarskim Sivasspor, którego atrakcją jest gwiazda piłki nożnej Roberto Carlos. Udało nam się zrobić sobie z nim zdjęcia oraz zdobyć autografy. Na stadionie podszedł do nas sympatyczny pan, który pięknie mówił po polsku. Przedstawił się jako Murat. Okazało się, że jest rodowitym Turkiem, lecz wiele lat spędził w Polsce, a potem wrócił do swojej ojczyzny jako tłumacz polskiego piłkarza Kamila Grosickiego; potem współpracował też z innymi naszymi zawodnikami.

Na jeden dzień zaplanowano wycieczkę do dystryktu Kangal i w góry. Wielką atrakcją są tu termalne źródła Balikli, gdzie lekarzami są małe rybki, które bezboleśnie oczyszczają zmiękczoną wodą skórę - jest to swoisty łaskoczący peeling. W hodowli podziwialiśmy kangale (odmiana anatolijskich psów pasterskich), a podczas przejazdu górską trasą – przepiękne pejzaże. Kolejnymi punktami na trasie były jezioro Gokpinar o niesamowicie turkusowej barwie oraz wodospad i spływ pontonowy w Darende, a wszędzie dookoła urokliwe górskie zakątki.

Jak zawsze przy takich okazjach kosztowaliśmy lokalnych potraw przygotowanych z warzyw, ryżu i kasz oraz drobiu i baraniny, gdyż Turcy będący w 98% muzułmanami nie jedzą mięsa wieprzowego. Po posiłkach zawsze podają herbatę. Doszliśmy do wniosku, że trzeba spróbować tureckich deserów i galaretek, aby naprawdę wiedzieć, co oznacza wyraz „słodycze”.

Na koniec wzięliśmy udział w quizie na temat Turcji. Jeszcze wręczenie certyfikatów i… do zobaczenia w Grecji!