Projekt Comenius

„Książka - Twój najlepszy przyjaciel”

w Gimnazjum nr 1

Gimnazjum nr 1 gościło delegacje z Rumunii, Finlandii, Grecji, Włoch i Turcji. Drugi tydzień marca upłynął pod hasłem ciekawych spotkań, warsztatów i wycieczek. To kolejny etap projektu Comenius „Książka - Twój najlepszy przyjaciel”. 10 marca był pierwszym dniem pobytu uczestników projektu w Tarnobrzegu. O godz. 9.00 delegacje przybyły do szkoły. W ich skład wchodzili nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół. To już kolejne spotkanie projektowe – my byliśmy już w Rumunii, Finlandii, Grecji i Turcji. Pozostała tylko wizyta we Włoszech, a to na podsumowanie działań w maju.Goście zostali uroczyście powitani przez dyrekcję i zaproszeni na program artystyczny. Następnie zwiedzali szkołę, zobaczyli lekcje w kilku klasach, gościli na wystawie książek „Tarnobrzeg i ludzie stąd” w bibliotece szkolnej, byli w Izbie Regionalnej, wzięli udział w przedstawieniu „Razem”. Młodzież miała także okazję popracować twórczo na przygotowanych dla nich warsztatach plastycznych o inicjałach. Po południu zwiedzali miasto i Zamek Dzikowski.Pierwszy dzień upłynął bardzo miło.

W środę goście wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa, podczas której czekały na nich niezapomniane wrażenia.

Kolejny dzień to wizyty w tarnobrzeskich bibliotekach. Najpierw delegacje skierowały się do Biblioteki Pedagogicznej. Zostali powitani przez p. dyrektor Annę Żarów. Tu odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z p. Dorotą Kozioł, tarnobrzeską pisarką, dziennikarką, regionalistką. Opowiedziała ona o swoim życiu, zainteresowaniach i twórczości, a także wspominała swoją podróż na Madagaskar, czym wzbudziła podziw zgromadzonej publiczności. Goście zadawali p. Dorocie pytania. Mieli także okazję podziwiać wystawę zdjęć jej dzieł malarskich.

Następnie grupa skierowała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tu przywitała ją p. dyrektor Stanisława Mazur.Trzy grupy z pracownikami biblioteki Krystyną Błasiak, Dorotą Capilla, Izabelą Opiołą ruszyły na zwiedzanie. Goście zapoznali się z wypożyczalniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnią, a także ze specyfiką pracy bibliotekarzy w działach: Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Dygitalizacji, Informacyjno - Bibliograficznego.„Książka – Twój najlepszy przyjaciel” - to hasło przyświeca projektowi i okazało się także, że książka łączy ludzi z różnych narodów. Odwiedzający bibliotekę byli pod wrażeniem jej działalności, podziwiali bogate zbiory i pracę bibliotekarzy.Na zakończenie wizyty przedstawiciele poszczególnych państw otrzymali od p. dyrektor miłe upominki – książki tarnobrzeskiej pisarki Doroty Kozioł.

Piątek to już ostatni dzień pobytu gości z Comeniusa. Została dla nich zaplanowana w tym dniu wycieczka do Sandomierza. W programie było zwiedzanie miasta i Domu Długosza. Z kolei goście przybyli do szkoły, by uczestniczyć w przygotowanym dla nich przez rodziców, uczniów, szkolną kuchnię i nauczycieli poczęstunku. W menu znalazły się polskie domowe specjały, które bardzo przypadły gościom do gustu.Po posiłku wszyscy uczestnicy projektu spotkali się, aby podsumować wizytę. Zaprezentowano też stronę internetową projektu, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące jego realizacji.Na zakończenie otrzymali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa.

Ten projekt Comenius realizowany jest od 2013 roku, jego zakończenie i podsumowanie nastąpi we Włoszech w maju tego roku. Przynosi on wiele korzyści, ponieważ jego uczestnicy poznają kultury swych krajów, stykają się z dorobkiem literackim kilku państw, działają twórczo - opracowywali teksty, które zostały wydane w formie publikacji The Legends Of Europe”. Zawiera ona legendy tureckie, włoskie, greckie, rumuńskie, fińskie i polskie zamieszczone w językach narodowych oraz w wersji angielskiej. Młodzież i nauczyciele nawiązali nowe kontakty, które mają szanse przetrwać dłużej. „Książka - Twój najlepszy przyjaciel” i dobry łącznik między narodami.