W poniedziałek 22.09 zostaliśmy odebrani przez gospodarzy z lotniska w Atenach i wraz z pozostałymi uczestnikami projektu, późnym wieczorem, dotarliśmy do Patras. Na miejscu nauczyciele zostali zakwaterowani w hotelu, a uczniowie w rodzinach goszczących.

Następnego dnia, w godzinach porannych, udaliśmy się do tamtejszej szkoły. Odbyła się uroczysta ceremonia powitania wszystkich gości. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez Greckich nauczycieli, uczniów i rodziców. Na naszą cześć wypuszczono w niebo balony w kolorach flag narodowych krajów partnerskich. Drugą część spotkania stanowiły prezentacje na temat Grecji, przygotowane przez uczestników oraz występy artystyczne w wykonaniu gospodarzy. Po części oficjalnej mieliśmy możliwość spróbowania tradycyjnych greckich przysmaków (np. Mousaka, Baklawa). Pogoda nam sprzyjała, więc resztę dnia spędziliśmy na plaży. Wieczorem odbyło się spotkanie z panem PanagiotisSykiotis, psychiatrą i psychoanalitykiem, na temat psychologicznych motywów działania i relacji międzyludzkich bohaterów „Odyseji”.

Środa była poświęcona na zwiedzanie Patras. Zobaczyliśmy kościół św.Andrzeja, Muzeum Archeologiczne, winnicę, bibliotekę, gdzie oglądnęliśmy bardzo interesującą prezentacje na temat jej historii i zbiorów, a także fabrykę produkującą figury karnawałowe. Wieczorem w szkole odbył się spektakl pt.”Antygona” Sofoklesa, przygotowany przez uczniów greckich.

Niesamowitych wrażeń dostarczył nam kolejny dzień, gdyż udaliśmy się do starożytnej Olimpii. Mogliśmy poczuć się tam, jak zawodnicy olimpijscy, którzy przed wiekami zmagali się na antycznej arenie. Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe miejsca i poznać ich historię.

W piątek młodzież uczestniczyła w lekcjach swoich gospodarzy m.in. w zajęciach z filozofii, literatury itp. W tym czasie nauczyciele brali udział w spotkaniu, podsumowującym wizytę. Omówiono na nim realizację dotychczasowych zadań wynikających z uczestnictwa w projekcie i zaplanowano działania na kolejny rok współpracy. Popołudnie przeznaczyliśmy na zakup pamiątek. Wieczorem nasi gospodarze pokazali nam najpiękniejsze zakątki miasta. Spacer zakończyliśmy wspólną kolacją.

Sobotni poranek był czasem pożegnania, któremu towarzyszyły łzy wzruszenia. Na szczęście rozstajemy się nie na długo. Ponieważ już w marcu 2015 r. spotkamy się znowu-tym razem w Tarnobrzegu.