Zakładki

BIP

 

Aparat moim życiem

Wywiad z Pauliną Bakułą na temat fotografii.

Paulino, opowiedz o tym, jak zaczęła się twoja przygoda z fotografią?

Moja historia zaczęła się dość zwyczajnie, otóż, w wieku 15 lat straciłam dla fotografii głowę. Dostałam się do szkoły fotograficznej. Od zawsze interesowały mnie portrety i fotografie ludzi, zabytków czy też mody.

Co najbardziej lubisz w pracy fotografa mody, a co stanowi największą trudność podczas realizacji sesji modowych?

Lubię możliwości obcowania z innymi ludźmi, czerpania od nich doświadczenia i mądrości. Moja obecna codzienność to współpraca z niesamowitymi osobowościami oraz wspólna próba wykreowanie inspirujących i oryginalnych stylizacji do zdjęć, "wyczarowania" sesji, które byłyby zarazem piękne, wzruszające, estetyczne jak i w pełni profesjonalne fotograficznie. Oczywiście, pewnie jak w każdym zawodzie, borykam się czasem z problemami. Przy pracy wielu osób naraz, bo przecież w sesji biorą udział i modelki, fryzjerzy, styliści, wizażyści, niełatwo niekiedy wszystkim dogodzić, wypracowań konsens i całość przedsięwzięcia zorganizować.

Skąd czerpiesz inspiracje i jak powstają pomysły na sesje?

Inspiracje czerpię z prac moich dwóch fotograficznych mistrzów: Richarda Avedona oraz mistrzyni portretów Zofii Nasierowskiej. Posiadam wiele publikacji i albumów poświęconych ich twórczości. Nie zapomnijmy również o magazynach Vague i Vanity Fair, które zawierają prace wielu niesamowitych fotografów. To właśnie z nich także czerpię pomysły do sesji.

Zawodowo zajmujesz się fotografowaniem?

Zacznę od tego, że zawodowy fotograf to chyba, jak dla mnie, za "duże" słowo. Oczywiście dążę do tego, by w przyszłości móc nazywać się profesjonalistą. Dzisiejsze zdobycze techniki - Internet i zawód, który wybrałam, pozwalają na pracę dla wielu firm na odległość.

Ile sprzętu zazwyczaj zabierasz na sesje?

Wyznaję zasadę minimalizmu sprzętowego. Jeśli pracuję w plenerze, sama noszę sprzęt, dużo się przemieszczam. Nie używam soft boksów czy dużych lamp studyjnych, cały mój sprzęt nierzadko ogranicza się do aparatu z jednym lub dwoma obiektywami i małych lamp systemowych z wyzwalaczami radiowymi. Za to w swoim studiu trzymam mnóstwo różnych rzeczy, jak chyba każdy fotograf. W głębi duszy sądzę, że nie ma czegoś takiego jak niepotrzebny sprzęt.

 

Jakich rad udzieliłabyś początkującym fotografom?

 

Aby osiągnąć chociażby najmniejszy osobisty sukces, trzeba uzbroić się w cierpliwość, nie poddawać się oraz nie zniechęcać. Silne nerwy też się przydają. Fotograf, który współpracuje z ludźmi, musi ponadto być dosyć komunikatywny, a obcowanie z ludźmi musi sprawiać mu przyjemność. To bowiem stanowi jego codzienność. Nie wolno dać sobie wmówić, że musisz mieć określoną ilość sprzętu, że musisz oświetlać, kadrować i obrabiać zdjęcie w określony sposób. Jest mnóstwo osób, które pragną powiedzieć początkującemu fotografowi, że jest do niczego, dlatego warto się nauczyć odróżniać krytykę od zwykłej złośliwości.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Hubert Bakuła.

Ogłoszenia

DLA UCZNIÓW KL. 3

Elektroniczna rekrutacja

logowanie


NOWE kierunki kształcenia

w ZSP1 Tarnobrzeg

kliknij

Ważne

W Polsce obowiązującymi numerami

do służb ratunkowych są:

997  Policja

998  Straż Pożarna

999  Pogotowie Ratunkowe

112  kom. telefon alarmowy

601 100 300  GOPR

(33) 985  GOPR

601 100 100 WOPR

Biblioteka proponuje

 

Nowe filmy edukacyjne

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory audiowizualne o kolejne filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! Filmy Wydawnictwa WAM – Studio Inigo: „Patriotyzm : czy to trudne?”, „Kultura osobista”, „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń”, „Tożsamość w Internecie”, pokazują problemy współczesnego świata. Są doskonałą pomocą dydaktyczną, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.


 

Gościmy

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Kącik Unicef