Zakładki

BIP

 

Nagroda za opowiadanie o Kraszewskim

W dniach od 20 do 25 października 2014 r. w Białej Podlaskiej miały miejsce Podlaskie Spotkania Literackie, których zwieńczeniem było uczczenie 30 lat istnienia Klubu Literackiego „Maksyma” oraz 30 lat istnienia Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego.

Podsumowanie konkursu odbyło się w oddalonym od Białej Podlaskiej o 50 km Romanowie, gdzie znajduje się Muzeum Rodziny Kraszewskich. Jedną z laureatek konkursu była polonistka z Gimnazjum nr 1, pani Maria Pałkus. Otrzymała ona nagrodę specjalną za opowiadanie biograficzne pt. „Niespodziana decyzja” o pisarzu Józefie Ignacym Kraszewskim. „Przygotowując pracę, musiałam sięgnąć do źródeł, czyli powieści i artykułów Kraszewskiego, jego listów i oczywiście różnorodnych opracowań na temat jego życia i twórczości. Bogatą literaturę źródłową znalazłam w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a za życzliwość należą się podziękowania paniom bibliotekarkom” - stwierdza laureatka.

Oto jak jury pod kierunkiem poety i krytyka literackiego ks. Eligiusza Dymowskiego uzasadniło swój werdykt: „Za oryginalne podejście do tematu, zwrócenie uwagi na relacje Kraszewskiego z socjalizmem i sprawami zwykłych ludzi, mającymi odpowiednik w jego działalności publicystycznej”.

„Cieszę się z wyjazdu do Białej. Poznałam niezwykle zdolnych i mobilnych ludzi. Ale trzy dekady istnienia i aktywnego działania Klubu Kultury „Piast i Klubu Literackiego „Maksyma”, organizujących konkurs literacki, to nie tylko zasługa grupy inicjatywnej. Literaci i działacze kultury mają przychylność włodarzy miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego, mogą także liczyć na ofiarność sponsorów, wspierających ich inicjatywy. Budujące jest, że są miejsca, gdzie rozwój kultury, literatury stanowi priorytet…” – mówi Maria Pałkus.


 

Ogłoszenia

DLA UCZNIÓW KL. 3

Elektroniczna rekrutacja

logowanie


NOWE kierunki kształcenia

w ZSP1 Tarnobrzeg

kliknij

Ważne

W Polsce obowiązującymi numerami

do służb ratunkowych są:

997  Policja

998  Straż Pożarna

999  Pogotowie Ratunkowe

112  kom. telefon alarmowy

601 100 300  GOPR

(33) 985  GOPR

601 100 100 WOPR

Biblioteka proponuje

 

Nowe filmy edukacyjne

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory audiowizualne o kolejne filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! Filmy Wydawnictwa WAM – Studio Inigo: „Patriotyzm : czy to trudne?”, „Kultura osobista”, „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń”, „Tożsamość w Internecie”, pokazują problemy współczesnego świata. Są doskonałą pomocą dydaktyczną, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.


 

Gościmy

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Kącik Unicef